بستن پنجره انتظار

نیتروژن و هوای فشرده

تامین کننده انواع سامانه های تولید گاز نیتروژن

 مزیت های تولید گاز نیتروژن به روش غشایی 

1- امکان ساخت و طراحی سیستمهای تولید نیتروژن به روش غشایی به صورت قابل حمل، باعث میشود از یک واحد تولیدی به راحتی برای کاربردها و مکانهای متنوع بهره برد و از صرف هزینه برای ساخت ایستگاه در مکانهای گوناگون جلوگیری کرد.

2- یکی از مهمترین مزیتهای تولید نیتروژن به روش غیر سردسازی صرفهجویی در مصرف انرژی میباشد چرا که در تولید نیتروژن در روش کرایوژنیک انرژی بسیار زیادی مصرف میشود.

3- ساده بودن تجهیزات مکانیکی استفاده شده در این سامانهها میباشد که باعث میشود به راحتی ایستگاهها را با توجه به نیاز تغییر ابعاد داد، که این موضوع انعطاف پذیری ایستگاهها را بسیار بالا میبرد.

4- در تولید با استفاده از سامانه غشایی میتوان با کاهش خلوص نیتروژن از ۹۹.۹ تا ۹۷به میزان ۸۰% از هزینهها نسبت به سامانه تبریدی و ۵۰% نسبت به سامانهPSA کم کرد.

5- زمان شروع به تولید در سامانه های PSA حداقل چندساعت تا حداکثر یک هفته و در سامانه های تبریدی حداقل یک روز تا حداکثر یک ماه می باشد که با توجه به میزان خلوص نیتروژن تولیدی این زمان تغییر میکند در حالیکه سامانه غشایی حداکثر در چند دقیقه به تولید با خلوص مورد نظر خواهد رسید.

6- توان مصرفی سامانه های غشایی، هنگام تولید نیتروژن با خلوص کم تر از ۹۹.۹% ، که نیتروژنی پرکاربرد در صنعت می باشد در مقایسه با سامانه های تبریدی و PSA بسیار کمتر بوده و در این محدودهی خلوص میتوان با استفاده از فناوری غشایی در ظرفیت های بالاتری نسبت به سامانه PSA نیتروژن تولید کرد.

7- بدون در نظر گرفتن تجهیزات مربوط به کمپرسور که در تمام روش های تولید نیتروژن وجود دارد،در سامانه غشایی قطعه ی متحرک وجود ندارد، اما در سامانه های PSA و تبریدی با وجود قطعات متحرک مانند شیرهای کنترل و ...دارای هزینه ی نگه داری و تعمیر بالاتری می باشند.

8- میزان فرسودگی سامانه غشایی ۳% در سال میباشد، در حالی که میزان فرسودگی سامانهPSA ۱۷% در سال است. به همین دلیل سامانههای غشایی دارای عمر مفید طولانیتری بوده و به میزان ۱۵ تا ۲۰۰ سال عمر میکنند.

9- دمای هوای ورودی به سامانه غشایی امکان افزایش تا C۷۰ را داشتهو به همین دلیل از این سامانهها میتوان به راحتی در شرایط گرم آب و هوایی نیز استفاده کرد. در حالی که برای سامانه PSA، دمای هوای ورودی باید در محدودهی بین ۳۵ تا ۴۰ درجه قرار داشتهباشد. به همین دلیل برای سامانه PSA نیاز به چیلر برای خنک کردن هوای ورودی خواهد بود و نصب چیلر به معنای افزایش هزینهها و مصرف انرژی میباشد.

10- طبق یافته های پژوهشی،امروزه؛فرایندهای غشایی مورد استفاده برای جداسازی هوا با هدف غنی سازی نیتروژن،در محدوده دبی تا حدود ۱۵ تن در روز وخلوص نیتروژن ۹۹.۹۵% ،از فرایند های کرایوژنیک و PSA (جذب سطحی) از نظر اقتصادی مطلوبتر است. فرایند جداسازی هوا با استفاده از غشا به دلیل مدولار بودن طراحی یک فرایند انعطاف پذیر بوده که هزینه سرمایه گذاری و عملیاتی آن بسیار کمتر از فرایندهایی مانند جذب سطحی و تبریدی است.

 

انواع سامانه های غشایی

هر ایستگاه خودکششی تولید نیتروژن دارای یک واحد جداسازی غشایی، ساخت شرکت تگس است که الیاف توخالی استفاده شده در این واحدها، ساخت شرکتهای آمریکایی فعال در این زمینه میباشد. سایر تجهیزات استفاده شده مانند کمپرسورها، فیلترها و ... در این ایستگاهها نیز ساخت شرکتهای روسی مانند شرکت کمپرسور کرسنودار میباشند. استفاده از فناوری غشایی در جداسازی گازها در مدل های خودکششی باعث بالا بردن سادگی سیستم و کاهش هزینه های عملکردی آن شدهاست. در این ایستگاههای تولید نیتروژن، تجهیزات بر روی کامیون تعبیه شده و از هزینه های مربوط به ساخت بناهای ایستگاههای ثابت کاهش می یابد. قرار داشتن تجهیزات بر روی کامیون باعث جابه جایی راحت سیستم به مکانهای مورد نیازشده و همواره امکان تولید نیتروژن را به ما میدهد. در این روش نیروی محرکه ی کمپرسور از طریق موتور دیزل و یا نیروی الکتریکی تامین میشود. امکان کارکرد با موتور دیزل باعث کارآمدتر شدن سیتم تولید نیتروژن شدهاست چرا که به راحتی میتوان سوخت مورد نیاز ایستگاه را از طریق مخازن تهیه کرده و به صورت نامحدود، نیتروژن مورد نیاز را تولید کرد. از جمله ویژگی های این ایستگاههای تولیدی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کمپرسورهای این واحدها از دو نوع پیستونی و پیچشی ساخت گروه صنعتی"تگس"، یکی از بزرگترین شرکتهای روسی در زمینه ی ساخت کمپرسور  و ایستگاه های تولید نیتروژن میباشد.

کمپرسورهای این ایستگاهها با موتورهای دیزل نیز قابلیت کار دارند.

هر ایستگاه خودکششی دارای تجهیزاتی مدرن میباشد که باعث افزایش اعتماد پذیری سیستم در شرایط عملکردی مختلف میگردد و امکان کنترل ایستگاه از راه دور را نیز برای مشتری ممکن میسازد.

تجهیزات ایستگاهها در مقابل اثرات محیطی و آب و هوایی به وسیله ی روکشهایی مناسب، کاملا محافظت شده میباشند و به همین دلیل خنککاری و گرمایش تجهیزات در فصول گرم و سرد به راحتی انجام می گیرد.

بر اساس شرایط آب و هوایی مدلهای مختلفی از ایستگاههای خودکششی ارائه شده است:

مدلهای گرمسیری که برای کشورهای با آب و هوای گرم ارئه می شوند. در این مدل ها تمام رادیاتورهای خنک کننده از مس، و لولههای رابط استفاده شده از فولاد ضد زنگ که با کادمیوم آبکاری شدهاند، ساختهشده اند. تجهیزات خنک کاری مورد استفاده آزمایشات مختلفی را پشت سر گذاشته و به صورت مطمئن به مشتری ارائه می شوند.

برای ایستگاههایی که برای شرایط آب و هوایی سرد طراحی شدهاند، تجهیزات گرمکننده ی اضافی در نظر گرفته شدهاست. همچنین عایق کاری های مناسبی نیز برای جلوگیری از هدر رفت انرژی انجام شده است که باعث افزایش چشمگیر راندمان ایستگاه می گردد.

ظرفیت و پارامترهای عملکردی ایستگاهها را در محدوده های وسیعی طبق نیاز مشتری می توان تغییر داد.

ایستگاه های خودکششی تولید نیتروژن برای تولید نیتروژن از هوای فشرده با فشارهای بالا بسیار مفید و کارآمد میباشند. این ایستگاهها برای استفاده در صنعت نفت و گاز به خوبی آزمایش های مختلف را پشت سرگذاشته و به صورت وسیعی در این صنعت کاربرد دارند.

 

 

این ایستگاه ها هوای محیط اطراف را فشرده کرده و با وارد کردن آن به درون غشاها ، نیتروژن مورد نیاز را به راحتی تامین می کنند. ایستگاه های ثابت تولید نیتروژن توانایی تولید نیتروژن  تا خلوص 99.9% را با صرف کمترین هزینه دارا می باشند. این ایستگاه ها برای تولید نیتروژن گازی به صورت مستقیم از هوای محیط طراحی شده اند و در محدوده ی دمایی C5 تا C50  امکان عملکرد دارند. ایستگاه های ثابت دارای اجزایی مانند استراکچر فلزی، سیستم فیلتراسیون، واحد کنترل اتوماتیک و ... می باشند. ایستگاه های مدل AMU، به صورت کاملا اتوماتیک عمل کرده و با داشتن امکان کنترل از راه دور دارای اعتماد پذیری بالایی می باشند. طول عمر استاندارد برای این ایستگاه ها  برابر 180000 ساعت یا 20 سال می باشد. همچنین تعمیر و نگه داری این ایستگاه ها به صورت کامل توسط شرکت تولید کننده پوشش داده می شود.

 

 

ایستگاه تولید نیتروژن قابل حمل به گونه  ای طراحی شده اند که نیتروژن فشرده ی مورد نیاز مشتری را با صرف کمترین هزینه و با اطمینان پذیری بسیار بالا تامین کنند. این ایستگاه ها برای کانتینرهایی با ابعاد استاندارد طراحی شده و دارای تجهیزاتی مختلفی برای افزایش اطمینان پذیری ایستگاه ها هستند. کمپرسورهای استفاده شده برای این ایستگاه ها ساخت شرکت تکس و یا شرکت های روسیه بزرگ تولید کننده ی کمپرسور مانند شرکت کرسنودار می باشند. این کمپرسورها دارای مجموعه ی کامل سرویس و خدمات بوده و امکان کار در شرایط دمایی در محدوده ی۵۰C تا -۶۰C را دارا می باشند.

 

ابعاد استاندارد (طول*عرض*ارتفاع) ، ابعاد به متر

۱- کانتینر ۲۰ فوتی_(۶.۱*۲.۵*۲.۵)

۲- کانتینر ۴۰ فوتی_(۱۲*۲.۵*۲.۵)

تغییرات ایجاد شده در کانتینرها:

* تقویت بدنه ی کانتینرها برای افزایش طول عمر ایستگاه ها با توجه به انواع شرایط کاری.

* ایجاد انواع برش  ها در بدنه ی کانتینرها به منظور امکان دسترسی آسان به تجهیزات درون آن.

* کانتینرها با استفاده از مواد غیر قابل احتراق، عایق حرارتی و صوتی می شوند و همین عامل باعث افزایش کارایی ایستگاه ها می شود.

* کانتینرها دارای سیستم تهویه، گرمایشی و سرمایشی(در صورت نیاز به هر یک) و تجهیزات هشدار دهنده  ی آتش سوزی می باشند.

با توجه به نیاز مشتری می توان ایستگاه تولید نیتروژن را با کمپرسورهای پیچشی و پیستونی برای دست یابی به فشارهای بالا تجهیز کرد. این کمپرسورها درون کانتینرهای مجزا قرار داده می شوند.

 

مزایای استفاده از ایستگاه های تولید نیتروژن داخل کانتینر( به صورت ماژول)

۱- صرفه جویی در هزینه  های مربوط به ساخت بنا برای ایستگاه های تولید نیتروژن.

۲- قابل انتقال به نقاط مختلف با صرف کمترین هزینه و با وسیله های نقلیه مختلف که باعث استفاده از یک ایستگاه در نواحی مختلف می شود.

۳- تعمیر و نگه داری ساده و راحت.

۴- مجهز به امکاناتی مانند سیستم های تهویه، گرمایشی/سرمایشی، تجهیزات هشدار دهنده ی آتش و کاملا اتوماتیک که اطمینان  پذیری این ایستگاه ها را به صورت چشمگیری افزایش می دهد.

۵- امکان توسعه ی آسان و اقتصادی ایستگاه ها با استفاده از تجهیزات مکمل.

۶- امکان کنترل از راه دور ایستگاه های تولید نیتروژن،

۷- رسیدن به خلوص مورد نظر در عرض چند دقیقه .

 

عضویت در خبرنامه

| 03195010820-21 | 03195010822

http://www.tukaparsian.ir

info@tukaparsian.ir

03195010820

دفتر مرکزی: اصفهان، میدان استقلال، بعد از پلیس راه سابق، کیلومتر 1(یک) بزرگراه آزادگان- شاهین شهر ، شرکت توکا پارسیان پیشرو

دفتر پژوهشی: اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی، شهرک علمی تحقیقاتی