بستن پنجره انتظار

نیتروژن PSA

نیتروژن PSA

روش تولید گاز نیتروژن ( ازت) به روش PSA  

در روش تولید گاز ازت به روش جذب سطحی با تناوب فشار(Pressure swing adsorption )، ابتدا هوا توسط کمپرسور فشرده شده و پس از عبور از خشک کن وتله ابگیر درصد بالایی از رطوبت و روغن معلق موجود در هوای فشرده حذف میشود. سپس با عبور هوا ازمیکروفیلترهای سری شده رطوبت و روغن باقی مانده ی آن نیز کاملا جذب شده و هوایی کاملا خشک و فشرده وارد فیلتر مولد ازت میشود.این فیلتر حاوی کربنهای مخصوصی بنام کربن مولکولارسیو (CMS) با سطوح متخلخل کاملا منظم با قطر حفرات حدودا ۴ انگسترومی میباشد. با توجه به تفاوت در قطر مولکولی اکسیژن (۳.۸ انگستروم) و قطر مولکولی نیتروژن( ۴.۲ انگستروم)، فقط مولکولهای ریزتر اکسیژن توان نفوذ به داخل حفرات ریز ۴ انگسترومی کربنی را یافته و در ان به دام میافتند و بنابراین مولکولهای نیتروژن از لابلای موادکربنی با خلوص معینی از بالای فیلتر خارج میشوند. پس از طی مدت معینی بسته به اندازه فیلتر و دبی خروجی، CMSها از اکسیژن اشباع میشوند و باید با خالی شدن هوای فشرده ی داخل،اکسیژنها از منافذ کربنی بیرون آمده واز اگزوز پایین فیلتر خارج شوند. به دلیل اینکه فرایند احیا باعث اتلاف زمان، طی فرآیند تولید نیتروژن میشود، در این سامانه ها از دوفیلتر استفاده میگردد. در زمانیکه یک فیلتر در حال احیا شدن است فیلتر دوم عمل تولید نیتروژن را انجام میدهدو این عمل بطور نوسانی توسط مدار کنترل پیوسته با کنترل شیرهای برقی ادامه پیدا میکند.در این روش فراوری و خشک بودن هوای فشرده ورودی بسیار مهم بوده و چنانچه از میکرو فیلترهای مناسب استفاده نشود رطوبت و بخصوص روغن معلق هوای فشرده خروجی از کمپرسور به سرعت منافذ کربن را میپوشانند و ازجذب اکسیژن جلوگیری کرده و در واقع مواد CMS مولد را تخریب کرده و بشدت خلوص گاز ازت خروجی را کاهش میدهد.در شرایط عملکردی عادی میزان خلوص قابل حصول با این روش برای تولید گاز نیتروژن برابر با ۹۹.۹۹۹۵ میباشد که میتوان با ظرفیتهای نسیتا بالایی این میزان گاز نیتروژن تولید کرد.

 

 

واحدهای PSA تولید گاز نیتروژن، ساخت شرکت تگس روسیه، یکی از پیشگامان صنعت جداسازی گازها و هوای فشرده می باشند. ایستگاه های جذبی با امکان تولید گاز ازت در محدوده خلوص بین ۹۵ تا ۹۹.۹۹۹۵ و ظرفیت ههای بین ۵ تا ۵۰۰۰ نرمال متر مکعب در ساعت پاسخگوی نیازهای صنایع مختلفی می باشند.

اساس کار سامانه های PSA، بر روی جذب انتخابی مولکول های اکسیژن موجود در اتمسفر با توجه به میزان فشار می باشد در صوتی که گاز نیتروژن بدون جذب شدن در فیلترهای در نظر گرفته شده در اختیار مصرف کنننده قرار می گیرد.

 

مشخصات:

خلوص: ۹۹.۹۹۹۵ - ۹۵

ظرفیت: ۵۰۰۰ -۵ نرمال متر مکعب بر ساعت

فشار: تا ۴۰۰ اتمسفر

نقطه شبنم: (۶۰ - تا ۷۰ - ) درجه سلسیوس

زمان مورد نیاز برای رسیدن به خلوص مورد نیاز: ۲۰ تا ۴۵ دقیقه

 

 

 

 

عضویت در خبرنامه

| 03195010820-21 | 03195010822

http://www.tukaparsian.ir

info@tukaparsian.ir

03195010820

دفتر مرکزی: اصفهان، میدان استقلال، بعد از پلیس راه سابق، کیلومتر 1(یک) بزرگراه آزادگان- شاهین شهر ، شرکت توکا پارسیان پیشرو

دفتر پژوهشی: اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی، شهرک علمی تحقیقاتی